Windows 7 bez podpory

 

Aktualizace už vycházet nebudou. Windows 7 se chystá do důchodu

V půlce ledna bude společností Microsoft definitivně ukončena podpora pro operační systém Windows 7. Navzdory tomu, že tuto stařičkou platformu využívají stále ještě desítky milionů lidí po celém světě, nebudou již vycházet žádné aktualizace. A pochopitelně tedy ani bezpečnostní opravy.

 

Přehledně: Co znamená konec podpory?

  • Aktualizace Windows 7 vyjdou naposledy 14. ledna. Po tomto datu již nebude možné stahovat žádné updaty. V případě, že bude v operačním systému nalezena bezpečnostní chyba, uživatelé si ji nebudou moci opravit.
  • Systém bude na první pohled fungovat dál jako dříve, bude ale daleko zranitelnější případným útokům. Dostatečnou obranu v tomto případě nepředstavuje ani antivirový program.
  • Stejně jako v případě starší platformy Windows XP postupně budou podporu ukončovat v nadcházejících měsících také softwaroví tvůrci. Postupně tak přestanou fungovat webové prohlížeče, ale například i internetové bankovnictví a další programy.
  • Z bezpečnostního hlediska se vyplatí přejít na nejnovější verzi Windows 10, řešením může být také jiná platforma – například Linux.
  • Desítky nemusí na starších počítačích fungovat tak plynule jako Windows 7. Především pro firemní zákazníky je vhodnější koupě nového počítače či notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konec Windows 7 byl naplánován dlouho dopředu. Už v lednu 2015 byla u Windows 7 ukončena tzv. mainstreamová podpora. Jde v podstatě o obdobu záručního servisu, v jehož rámci poskytuje Microsoft bezplatnou podporu a přijímá návrhy na vylepšení designu i funkcí systému.

Místo toho pro sedmičky začala platit rozšířená podpora (extended). Ta zahrnuje všechny aktualizace a vylepšení systému, dostupné však nebudou například okamžité opravy, které se netýkají zabezpečení. Ty vycházejí vždy při pravidelných aktualizacích, tedy druhé úterý v měsíci.

Jenže nyní končí i rozšířená podpora, aktualizace naposledy vyjdou v úterý 14. ledna. Běžní uživatelé tohoto starého operačního systému následně nebudou moci stahovat žádné aktualizace ani opravy. V případě, že bude objevena trhlina, mohou ji hackeři dle libosti zneužít.

 

Desítky milionů uživatelů

Alarmující na celé situaci je fakt, že operační systém Windows 7 patří stále mezi ty nejpopulárnější desktopové platformy na trhu. Aktuálně jej používá podle analytické společnosti StatCounter téměř třetina uživatelů, což odpovídá desítkám milionů lidí.

Přestože funkčnost systému nebude nijak omezena, z bezpečnostního hlediska se rozhodně vyplatí přejít na novější verzi operačního systému – nejvhodnějším adeptem je přitom v tomto případě Windows 10.

U celé řady strojů stačí koupit jen novější verzi operačního systému. Je však vhodné myslet na to, že možnosti Windows 10 jsou daleko širší než v případě sedmiček. Přestože hardwarové nároky jsou tedy u obou systémů prakticky totožné, na starších počítačích a noteboocích, kde operační systém Windows 7 fungoval svižně, se mohou desítky značně loudat. Především u firemních zákazníků stojí za zvážení nákup nového stroje, který kromě novějšího systému přinese také plnou záruku a v některých případech i nadstandardní servis.